DRIM
A Magyarországra érkező legális külföldi munkavállalók gazdasági integrációja kapcsán felmerült problémákra keres megoldást a 2017 január elsején indult, DRIM elnevezésű, Interreg Duna Transznacionális Program keretében megvalósuló nemzetközi projekt.
A szlovén vezetésű partnerségben cseh, horvát, magyar, német, osztrák és szerb partnerek képviseltetik magukat, valamint a konzorcium kiegészül bosnyák, cseh, horvát, osztrák, szlovák és szlovén együttműködő partnerekkel. A projektben Magyarországot a Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség képviseli.
A sokszínű partnerség tagjai eltérő tapasztalatokkal rendelkeznek a nemzetközi mobilitás támogatása terén: vannak főleg befogadó országok (Németország, Ausztria); elsősorban kivándorlással érintett országok (Bosznia és Hercegovina, Horvátország, Szerbia) és olyan országok, amelyekben a kivándorlás és a bevándorlás is erősen jelentkezik (Csehország, Magyarország, Szlovákia, Szlovénia). A külföldi munkavállalók kezelésében a különböző nemzetek eltérő tapasztalatokkal és rendszerekkel rendelkeznek, amelyek megosztása segíthet a munkavállalók integrációjának előre mozdításában.
A projekt fő célja egy innovatív információs eszköz, a Duna Régió Iránytű kifejlesztése, amely elősegíti az adott országba letelepedési és munkavállalási céllal legálisan érkezők integrációját, foglalkoztatását. Az Iránytű fejlesztését – amely magában foglalja a tesztelést és az eredmények terjesztését is – a partnerség közösen végzi, nemzetközi megközelítést alkalmazva. A várt elsődleges eredmények a munkavállalók gazdasági integrációjával foglalkozó közintézmények és hatóságok hatékonyabb működése, továbbá az ide érkezők könnyebb munkához jutása és erősödő bizalma a közszolgáltatások irányába. Napjainkban a magyarországi munkaerőpiacon tapasztalható munkaerőhiány csökkentéséhez kíván hozzájárulni a projekt, így a munkaerőt kereső vállalkozások számára is könnyebbé válik az alkalmazni kívánt potenciális munkavállalók adminisztrációs ügyintézése és beintegrálódása.
2018 szeptember 13-14.-én Székesfehérváron került megrendezésre a Duna Iránytű platform használatát bemutató kurzus a projekt partnerek által hozott közintézmények képviselői számára, amely tudást a magyarországi együttműködő önkormányzat 2018. októberében egy fórum keretein belül fogja megismertetni a hazai közintézmények és hatóságok számára.
Projekt megvalósítási ideje: 2017. január – 2019. június
Projekt partnerek:
- LP – Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts (Szlovénia)
- ERDF PP1 – Caritas Academy of Diocese Graz-Seckau (Ausztria)
- ERDF PP2 – Institute of Ethnology, Slovak Academy of Sciences (Szlovákia)
- ERDF PP3 – SPF Group, Ltd. (Csehország)
- ERDF PP4 – GS gain&sustain OG (Ausztria)
- ERDF PP5 – Employment Service of Slovenia (Szlovénia)
- ERDF PP6 – Center for Peace Studies (Horvátország)
- ERDF PP7 – City of Munich, Department of Labor and Economic Development, Local Employment and Qualification Policy (Németország)
- ERDF PP8 – Central Transdanubian Regional Innovation Agency (Magyarország)
- IPA PP1 – Lawyers Committee for Human Rights (Szerbia)
- ASP1 – Office for Human Rights and Rights of National Minorities, Government of the Republic of Croatia (Horvátország)
- ASP2 – Department of Integration of the City of Graz (Ausztria)
- ASP3 – Commissioner for the Protection of Equality of the Republic of Serbia (Szerbia)
- ASP4 – The Municipal Authority of Prague-Libuš (Csehország)
- ASP5 – META, o.p.s. – Association for Opportunities of Young Migrants (Csehország)
- ASP6 – Ministry of Labour, Family, Social Affairs and Equal Opportunities (Szlovénia)
- ASP7 – Institute for Labour and Family Research (Szlovákia)
- ASP8 – Agency for Labour and Employment of Bosnia and Herzegovina (Bosznia Hercegovina)
További információkért keresse fel a projekt honlapját:
A projekt a Duna Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.
Project co-funded by European Union funds (ERDF, IPA, ENI).